Сьогодні зобов‘язання, завтра капітал – без зміни базового договору

Професійні новини / Усі новини

Сьогодні зобов‘язання, завтра капітал – без зміни базового договору

В ході засідання Ради МСБО, яке відбулося 20 червня 2022 року, серед іншого було розглянуто питання рекласификації фінансових інструментів з характеристиками капіталу у специфічній ситуації – а саме у випадках, якщо інструмент змінюється не внаслідок внесення змін до договору, а під впливом зовнішніх обставин, передбачених договором. Тобто коли сутність договірних умов змінюється без внесення змін до договору, адже сам договір мав посилання на певні обставини і ці обставин змінилися, що по факту призводить до потреби рекласифікувати фінансовий інструмент.

Нагадаємо, що сутність фінансового інструмента, а не його юридична форма визначає його класифікацію в звіті про фінансовий стан. Сутність та юридична форма, як правило, узгоджуються, але не завжди. Деякі фінансові інструменти набирають юридичної форми власного капіталу, але за суттю є зобов’язаннями, інші можуть поєднувати характеристики, пов’язані з інструментами власного капіталу, та характеристики, пов’язані з фінансовими зобов’язаннями. Наприклад, привілейована акція, яка передбачає обов’язковий викуп емітентом за фіксованою сумою чи сумою,

що підлягає визначенню, на фіксовану дату чи майбутню дату, що підлягає визначенню, або надає утримувачеві право вимагати від емітента викупу інструмента на певну дату або після неї за фіксовану суму чи суму, що підлягає визначенню, є фінансовим зобов’язанням. 

На згаданому засіданні Рада МСБО попередньо вирішила додати загальні вимоги щодо рекласифікації до МСБО 32 “Фінансові інструменти: подання інформації», які забороняють рекласифікацію, крім випадків зміни суті договірних умов, що виникають внаслідок зміни обставин поза договором. Цей підхід не стосується рекласифікацій, що вже передбачені у МСБО 32.

Рада з МСФЗ також прийняла попереднє рішення уточнити, що у разі, коли суть договірних умов змінюється через зміни обставин поза договором:

  • фінансове зобов’язання, рекласифіковане з капіталу, оцінюватиметься за справедливою вартістю на дату рекласифікації. Будь-яка різниця між балансовою вартістю дольового інструменту та справедливою вартістю фінансового зобов’язання визнаватиметься у складі капіталу;
  • дольовий інструмент, рекласифікований з фінансового зобов’язання, оцінюватиметься за балансовою вартістю фінансового зобов’язання на дату рекласифікації. Прибуток чи збиток не визнаватимуться;
  • рекласифікація враховуватиметься у тому звітному періоді, у якому відбулася зміна обставин.

Рада МСБО також наголошує на важливіості розкриття інформації про подібні рекласифікації для того, щоб допомогти користувачам фінансової МСФЗ-звітності краще зрозуміти зміну класифікації та її вплив на оцінку, якщо така є.

Коли будуть офіційно оголошені зміни до МСБО 32 “Фінансові інструменти: подання інформації», ми обов‘язково повідомимо. А поки що радимо переглянути наш вебінар «Класифікація фінансових інструментів: алгоритми, приклади та розкриття».