Майбутня класифікація зобов’язань з ковенантами: позиція Європейської консультативної групи з фінансової звітності

Професійні новини / Усі новини

Майбутня класифікація зобов’язань з ковенантами: позиція Європейської консультативної групи з фінансової звітності

У листопаді 2021 року Рада з МСФЗ виставила на публічні обговорення поправки щодо класифікації зобов’язань як короткострокові чи довгострокові в особливих ситуаціях, коли кредитні договори містять ковенанти. Зазначені поправки стосуються стандарту МСБО 1 “Подання фінансової звітності”, в який нещодавно було вже внесено правки на тему короткостроковості та довгостроковості зобов’язань. Уточнення були внесені після розгляду Комітетом з інтерпретацій МСФЗ (IFRIC) проблемних практичних ситуацій, коли в укладачів фінансової звітності виникали труднощі з вибором доречної облікової політики. Після прояснення IFRIC начебто всіх неточностей Рада з МСФЗ все одно вирішила внести чергові поправки  щодо розкриття інформації, оскільки користувачі звітності розраховують на достатню прозорість інформації про ковенанти в кредитних договорах.

Незважаючи на те, що період надання коментарів триватиме до 21 березня 2022 року, Європейська консультативна група з фінансової звітності (EFRAG) заздалегідь оприлюднила попередній варіант правок у відповідь до Ради з МСФЗ, щоб численна європейська бухгалтерська громадськість мала змогу з ним ознайомитися і відзначити, що ще є суттєвим для додавання, а що є несуттєвими для видалення з МСБО 1.

Традиційно EFRAG підтримує головну думку про те, що зобов’язання слід класифікувати як короткострокові або довгострокові, спираючись на інформацію, яка є наявною на кінець звітного періоду. При цьому ніяк не можє погодитися з пропозицією про окреме подання у фінансовій звітності довгострокових зобов’язань, для яких право компанії на відстрочення платежу ще як мінімум на 12 місяців після закінчення поточного звітного періоду залежить від виконання обумовлених конвенант вже після закінчення поточного звітного періоду (у межах тих самих 12 місяців).

Крім того, Раді з МСФЗ рекомендують переглянути формулювання вимог щодо диференціації ковенант, що впливають або не впливають на класифікацію зобов’язань у звіті про фінансовий стан на дату підготовки звітності. Як приклад, рекомендують утриматися від використання такого словосполучення як “unaffected by the entity’s future actions” у контексті дострокової виплати боргового зобов’язання (“незалежно від майбутніх дій компанії”), оскільки це залишає свободу для вільної інтерпретації.

Нарешті, в EFRAG стурбовані тим фактом, що охоплення майбутніх нових вимог до розкриття занадто широке з практичної точки зору, і рекомендують прив’язати в цій ситуації концепцію суттєвості, щоб не вийшло занадто великих масивів інформації, що розкривається. Це особливо бажано у контексті впливу на ліквідність. На думку європейських експертів у запропонованому новому параграфі 76ZA(b) варто прямо вказати, що розкриття необхідно робити за наявності суттєвої невизначеності щодо виконання ковенант.

Якщо у вас є довгострокові зобов’язання і залишились питання щодо їх обліку за амортизованою вартістю, рекомендуємо передивитися вебінар у запису Амортизована собівартість: ставки, дисконти, премії та SPPI

Залиште Ваш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.