Як розкривати у звітності нові МСФЗ?

Блог Олени Харламової / Усі новини

Як розкривати у звітності нові МСФЗ?

МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки» вимагає від компаній розкриття інформації, пов’язаної із суб’єктивним їх рішенням про застосування (або не застосування) нових МСФЗ до їх ефективної дати. Під ефективною датою розуміється дата, з якої застосування МСФЗ стає обов’язковим для всіх укладачів фінансової МСФЗ-звітності. Розкриття інформації про нові стандарти вимагається п.30 МСБО 8. Відомо, що після прийняття нового МСФЗ (або змін та поправок до них) укладачам фінансової звітності завжди надається часовий “лаг” для вивчення вимог нових стандартів, розробки додаткових облікових регламентів і процедур для виконання їх вимог, адаптації обліково-аналітичних систем під вимоги нових стандартів. Традиційно в прийнятих нових МСФЗ дозволяється їх дострокове застосування, яке можливе за умови прийняття самостійних облікових рішень, що характеризується достатньо високим рівнем суб’єктивізму винесення відповідного професійного судження. Розкриття переліку нових стандартів, змін до них, суті основних вимог, ефективної дати, дозволеності дострокового застосування, використання (або невикористання) у фінансовій звітності та впливу поправок дозволяє акцентувати увагу користувача на можливих відмінностях фінансової звітності компанії від фінансової звітності інших компаній, які прийняли (або не прийняли) дострокове застосування нових стандартів. Таке рішення є суб’єктивним по відношенню до компанії. Особливо корисним розкриттям в цьому контексті є визначення впливу нових стандартів та поправок до них на фінансову звітність. Практичний досвід свідчить, що такі розкриття доречно формалізувати наступним чином:

·      Варіант 1. МСФЗ …….. не застосовується, ефект впливу на фінансову звітність не очікується, оскільки у компанії на  дату складання фінансової звітності відсутні ……… у розумінні МСФЗ ………………

·      Варіант 2. МСФЗ ……… застосований довгостроково, вплив розкрито у примітці Х.Х

·      Варіант 3. МСФЗ ……. не застосований достроково. Потенційний вплив на фінансову звітність у разі довгострокового застосування розкрито у примітці Х.Х.

·      Варіант 4. МСФЗ ……… не застосований достроково. Керівництво та управлінський персонал проводять дослідження щодо потенційного впливу на фінансову звітність

Зазначені розкриття сприяють нівелюванню зниження зіставності фінансової звітності, яке викликане застосуванням суб’єктивних облікових рішень щодо дострокового застосування МСФЗ та змін до них.

Більше про вимоги та порядок складання МСФЗ-звітності дізнаєтесь, переглянувши вебінар у запису “Річний дайджест: МСФЗ-звітність-2021 та перспективи-2022” .

© Олена Харламова

Залиште Ваш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.