Резерв очікуваних кредитних збитків: позика+відсотки

частный-займ-при-личной-встречиФонд видав позику підприємству під відсотки. Протягом двох років позичальник виконував свої зобов’язання зі сплати відсотків. Проте останнім часом відсотки виплачуються не в повному обсязі. Фонд нарахував резерв очікуваних кредитних збитків під дебіторську заборгованість за відсотками. Чи можна не нараховувати резерв очікуваних кредитних збитків на тіло позики, бо у фонду під цю позику є застава?

В українській обліковій практиці ми звикли розділяти тіло позики і дебіторську заборгованість під відсотки. Для цілей МСФЗ-обліку це не є коректним. Тому для нарахування резерву очікуваних кредитних збитків не варто розділяти тіло і відсотки на окремі складові. Тим більше, що боржник один, йому притаманний конкретний кредитний ризик, і для частини заборгованості нараховувати резерв, а для частини ні, то є   неправильним і суперечитиме МСФЗ 9 «Фінансові інструменти».

У наведеній ситуації фонд має скласти графік договірних грошових потоків (так, як передбачено угодою) і графік очікуваних грошових потоків, враховуючи ймовірні платежі по відсотках і надходження від реалізації застави. Порівнюючи графіки договірних і очікуваних грошових потоків, можна розрахувати щорічні номінальні кредитні збитки (різниця між договірним і очікуваним грошовим потоком), які потрібно продисконтувати за кожний рік з використанням ефективної ставки по даній позиці. Сума дисконтованих кредитних збитків помножується на ймовірність дефолту боржника, яка є оцінкою і професійним судженням керівництва фонду, і результат є величиною резерву очікуваних кредитних збитків, якій потрібно нарахувати через виднання витрат і створення контрактивного резерву. Оскільки вже є прецедент виплати відсотків не в повному обсязі – це як мінімум друга стадія життєвого циклу фінансового інструменту, тому розрахунки здійснюється на весь його період, а не тільки за 12 місяців.

При розрахунках може статися так, що вартість застави настільки перевищує суму позики і відсотків по ній, що очікувані кредитних збитків можуть бути відсутні, тоді резерв під них не нараховуватиметься, але така ситуація малоймовірна.

Бажаєте бути завжди в курсі самих актуальних МСФЗ-новин?

Ваше і'мя (обов'язково)

Ваш E-Mail (обов'язково)

 

 

Обсуждение закрыто.