Записи

Оновлення редакції МСБО 16 Основні засоби і МСБО 38 Нематеріальні активи на сайті Міністерства фінансів

Бізнес / Професійні новини

Оновлення редакції МСБО 16 Основні засоби і МСБО 38 Нематеріальні активи на сайті Міністерства фінансів

29 березня 2021 року на сайті Міністерства фінансів оновлено два важливих стандарти – МСБО 16 «Основні засоби» і МСБО 38 «Нематеріальні активи». Ці зміни здійснюються в рамках удосконалення українського перекладу і приведення його у відповідність до оригінальної версії МСФЗ. Тому кардинальних змін з такими оновленнями не відбувається, але внесені правки і уточнення мають бути враховані як офіційно оприлюднена версія МСФЗ.

МСБО 16 Основні засоби

Компанія, яка використовує модель собівартості для інвестиційної нерухомості відповідно до МСБО 40 “Інвестиційна нерухомість”, повинна використовувати модель собівартості і у МСБО 16 «Основні засоби» для інвестиційної нерухомості, ЯКА, згідно з внесеними правками, Є ВЛАСНІСТЮ. Ця правка не є зміною стандарту, а приводить його текст у відповідність до оригіналу МСБО 16.

Внесені зміни доповнюють п.10 МСБО 16 щодо формування собівартості основних засобів. Згідно актуальної редакції  собівартість об’єкта основних засобів може включати витрати, понесені відповідно до ОРЕНДИ активів, використаних для спорудження, збільшення, заміни частини або на обслуговування об’єкта основних засобів, такі як амортизація активів з права користування.

Облік запасних частин до основних засобів часто викликав дискусії і в цьому контексті цікавою є правка, згідно якої відтепер замість «запасних частин» в тексті стандарту фігурують просто «частини».

Неможливо не звернути увагу на те, що актуальна українська версія від 29 березня 2020 року поки що не містить п.20А, який доданий до оригіналу МСБО 16 і стосується визнання виручки і собівартості запасів, які можуть бути виготовлені до початку експлуатації об’єкту основних засобів (ці правки стануть обов’язковими з 1 січня 2022 р., тож сподіваємося їх побачити в наступному оновленні української версії МСБО 16).

Пам’ятаємо, що компанії можуть використовувати різні методи переоцінки основних засобів, в тому чисті метод непропорційної індексації. Внесені поправки уточнюють, що валова балансова вартість для цілей переоцінки може бути перерахована не просто «з огляду», а «шляхом посилання» на відкриті ринкові дані, тобто простежуються більш жорсткі умови використання вихідних даних.

При визначенні строку корисного використання, відповідно до внесених правок, стандарт вимагає враховувати не «очікувані від активу економічні вигоди» (суб’єктивний погляд), а «економічні вигоди, які могли б бути отримані від цього активу» (погодьтесь, більш об’єктивний погляд).

Ми знаємо, що при застосуванні виробничого методу амортизації заборонено спиратися на виручку, а можна тільки на натуральні показники виробітку. В цьому контексті дуже слушно виглядає правка, згідно з якою виробничий метод визначається як метод не «суми», а «кількості» одиниць продукції.

Поправки також без зміни сутності уточнюють визначення ліквідаційної вартості, пояснення одиниці обліку основних засобів, замінюють «гонорари спеціалістам» на «оплату професійних послуг»,  «корисної експлуатації» на «корисного використання», «комерційний знос» на «економічне старіння», виключають посилання на фінансову оренду тощо. На останок, виправлено назву в посиланні на МСФЗ 6 (замінено «мінеральні ресурси» на «запаси корисних копалин») та оновлено посилання на МСФЗ 16 «Оренда» (замість МСБО 17 «Оренда»).

МСБО 38 Нематеріальні активи

На відміну від вищерозглянутого стандарту, можна сміливо сказати, що МСБО 38 не зазнав біль мен значних змін. В ньому поправки без зміни сутності замінюють терміни «корисної експлуатації» на «корисного використання», «сторнування» на «відновлення» тощо, а також додано перехідні положення щодо МСФЗ 16 «Оренда» (замість МСБО 17 «Оренда»), на МСФЗ 17 «Страхові контракти» (замість МСФЗ 4 “Страхові контракти”) та оновлено посилання на зазначені стандарти.

Якщо Вам цікавий порівняльний дослівний аналіз попередньої та актуальної редакції МСБО 16 «Основні засоби» і МСБО 38 «Нематеріальні активи», можете його

скачати аналіз МСБО 16 >>>

скачати аналіз МСБО 38 >>>

Ми оновили збірку актуальної редакції МСФЗ в Україні станом на 29 березня 2021 року, яку Ви можете скачати через наші інформаційні канали:

Скачати у Viber >>>

Скачати у Telegram >>>

Скачати у Facebook >>>

 

Leave your thought here

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Список побажань 0
Відкрити сторінку Продовжити покупки