Визнання оренди за МСФЗ 16: кейс-1 від ESMA  

📜Нещодавно ми писали про звіт Європейської організації з цінних паперів і ринків (ESMA) щодо виявлених недоліків в МСФЗ-звітності. Пропонуємо розібрати один з кейсів цього звіту і цього разу зупинимося на оренді.

📍Відтак компанія, яка спеціалізуєтеся на проєктах розвитку, будівництва та експлуатації вітрових електростанцій, орендує на 30 років земельні ділянки, на яких розташовані вітрові електростанції. Договори оренди включають загальні особливості земельної ділянки (такі як розташування, межі тощо), а в деяких випадках навіть і інформацію щодо місця, де встановлені вітрогенератори. Після того, як вітрові турбіни встановлені, ймовірність їх заміни або переміщення протягом усього терміну дії контракту дуже низька. 📌Ключовою особливістю цих договорів оренди, на яку рекомендуємо звернути увагу, є те, що вони містять положення, які дозволяють власникам землі використовувати частини землі, які не підпадають під вітрогенератори, для інших видів діяльності (сільське господарство чи скотарство) в тій мірі, в якій таке використання не перешкоджає операціям орендаря. На підставі цієї особливості компанія вирішила, що ці положення суттєво обмежували її можливості отримувати економічні вигоди, пов’язані з землею, та контролювати актив. В результаті компанія не визнала такі договори договорами оренди і не застосувала МСФЗ 16.

🤔Які аргументи навела в цій ситуації Європейська організація з цінних паперів і ринків (ESMA)?

На думку регулятора в договорі має місце ідентифікований актив, що складається з частини землі, яку займає виключно вітряна турбіна (включаючи повітряний простір, займаний лезами). У зв’язку саме орендар вирішує точне місце розташування турбін вітряків або шляхом включення такої інформації до контракту, або шляхом визначення її на початку фази будівництва. Хоча договір дозволяв власнику землі (орендодавцю) здійснювати іншу господарську діяльність на тій частині землі, яка не зайнята вітрогенератором (наприклад, для сільськогосподарських цілей), частина землі зайняті вітрогенераторами, не могли бути використані для інших цілей, тому вони перебувають під контролем орендаря. Водночас частина землі, на якій розташовано вітрогенератори, використовується виключно з метою генерування енергії вітру і стосовно цієї частини землі орендар має право отримати всі економічні вигоди протягом періоду, коли вітрогенератори зберігають своє місце розташування. І врешті-решт орендар приймає усі важливі рішення, пов’язані з використанням активу протягом періоду дії контракту, такі як визначення точного розташування вітряків та щоденної роботи вітряків. ✔️Орендар має необмежений доступ до орендованої землі з метою ремонту, забезпечення технічного обслуговування або здійснення будь-якої іншої діяльності, яку емітент вважає необхідною для підтримки або підвищення ефективності обладнання, а також має право розпоряджатися активами без попередньої згоди власника землі, який в свою чергу не має права заперечувати або змінювати правила експлуатації емітента.

🔸Висновок: Отже, Європейська організація з цінних паперів і ринків (ESMA) вважає, що такі договори все ж такі є орендою і підпадають під МСФЗ 16, незважаючи на те, що вони містять положення, які дозволяють власникам землі використовувати частини землі, які не підпадають під вітрогенератори, для інших видів діяльності (сільське господарство чи скотарство) в тій мірі, в якій таке використання не перешкоджає операціям орендаря.

Далі буде…

📌Якщо Вам цікава тема оренди, рекомендуємо вебінар в запису “МСФЗ 16 “Оренда” та COVID-19: облік поступок на прикладах” http://amsfo.com.ua/e/msfz-16-orenda-ta-covid-19/ та ще 4 корисних вебінара про оренду в нашому Маркеті http://amsfo.com.ua/e/webinars/