Період амортизації витрат на демонтаж: кейс-2 від ESMA

На минулому тижні ми розпочали огляд 📂кейсів від Європейської організації з цінних паперів і ринків (ESMA) щодо виявлених недоліків в МСФЗ-звітності і розглядали питання визнання оренди. 📍Сьогодні пропонуємо продовжити тему оренди, але трошки в іншому контексті – з точки зору терміну корисного використання витрат на демонтаж.

📌Відтак компанія, що працює в сфері мобільного зв’язку має договір оренди земельної ділянки, що включає зобов’язання щодо демонтажу телекомунікаційного обладнання в кінці терміну оренди. Компанія, як і вимагає пункт 24 (d) МСФЗ 16, капіталізувала витрати на демонтаж в первісній вартості активів з прав оренди. Водночас компанія використала строк корисного використання ліцензій на телекомунікаційну діяльність як термін амортизації цих витрат, а не очікувані терміни орендованих земель або строк корисного використання телекомунікаційного обладнання. Таке рішення компанія прийняла тому, що на думку ключового управлінського персоналу, компанія не може передбачити дати, коли кожне окреме телекомунікаційне обладнання підлягатиме демонтажу.

Звісно Європейська організація з цінних паперів і ринків (ESMA) погодилася з капіталізацією витрат на демонтаж, але не погодилася з визначенням строку їх корисного використання. На думку регулятора компанія повинна була використовувати термін оренди землі як базового активу, визначений відповідно до пункту 18 МСФЗ (IFRS) 16, а не строк корисного використання ліцензій на телекомунікаційну діяльність, оскільки обов’язок відновити земельну ділянку до первісного стану випливає з договору оренди та супровідних умов та положень, а не з ліцензій або інших умов.

🤔Які аргументи навела в цій ситуації Європейська організація з цінних паперів і ринків (ESMA)? Рішення було обґрунтоване наступним:

а) зобов’язання щодо демонтажу передбачено умовами договору оренди;

b) витрати на демонтаж понесені стосовно орендованої землі, а не стосовно конкретного телекомунікаційного обладнання, тобто орендар міг замінити телекомунікаційне обладнання без виконання зобов’язання щодо демонтажу;

с) орендар зобов’язаний повернути земельну ділянку до первісного стану після закінчення оренди; та

d) період амортизації витрат на демонтаж має бути узгоджений з терміном оренди землі, яка є базовим активом, а також співпадатиме з розумним певним періодом оренди (визначеним згідно з пунктом 19 МСФЗ 16).

Далі буде…

📌Якщо Вам цікава тема оренди, рекомендуємо 5 вебінарів в запису про оренду в нашому Маркеті http://amsfo.com.ua/e/webinars/

🔸МСФЗ 16 «Оренда» для орендодавців: незаслужено забуті та непомічені новації – http://amsfo.com.ua/e/msfz-16-orenda-dlia-orendodavtsiv/
🔸МСФЗ 16 “Оренда” та COVID-19: облік поступок на прикладах – http://amsfo.com.ua/e/msfz-16-orenda-ta-covid-19/
🔸Зміни в договорах оренди на прикладах: облік модифікацій за МСФЗ – http://amsfo.com.ua/e/zminy-v-dogovorah-orendy/
🔸МСФЗ 16 «Оренда»: практичний досвід застосування – http://amsfo.com.ua/e/webinars/orenda/
🔸Огляд МСФЗ 16 “Оренда” (безкоштовно) – http://amsfo.com.ua/e/ohliad-msfz-16-orenda/