Об'єднання бізнесу під спільним контролем: дискусійний документ від Ради з МСФЗ | Міжнародна академія сертифікації бухгалтерів і аудиторів‎

АМСФЗ

Об’єднання бізнесу під спільним контролем: дискусійний документ від Ради з МСФЗ

30 листопада 2020 Рада з МСФЗ оприлюднила довгоочікуваний дискусійний документ щодо об’єднання бізнеса під спільним контролем, історія якого уходить ще в 2007 рік, коли вперше це питання було включено до порядку денного засідання Ради з МСФЗ. Такі транзакції поширені в багатьох країнах світу. Об’єктивні причини заважали детально займатися цим проектом, бо були більш важливі справи після кризи 2008 року (фінансові інструменти, справедлива вартість, виручка, оренда тощо). Рада з МСФЗ регулярно обговорювала цей проект і ось нарешті видала дискусійний документ та оголосила публічні консультації щодо можливих нових вимог до обліку злиття і поглинання за участю компаній, що входять в одну групу, – об’єднань бізнесу під загальним контролем.

Суть питання в тому, що об’єднання бізнесу під спільним контролем знаходяться поза сферою МСФЗ 3 «Об’єднання бізнесу», бо в ньому відсутні вимоги щодо подання та розкриття транзакцій, пов’язаних з передачею бізнесу між компаніями в рамках однієї групи. Як наслідок, у світовому масштабі відсутня послідовність та порівнянність подання інформації про об’єднання всередині груп компаній. Саме на вирішення цієї проблеми і спрямовані сьогодні зусилля Ради з МСФЗ.

Два основних існуючих підходи – це метод придбання (справедлива вартість) і балансовий підхід.

Якщо коротко, то Рада з МСФЗ пропонує надавати інформацію про справедливу вартість, якщо об’єднання бізнесу під загальним контролем зачіпає акціонерів за межами групи, що відповідає існуючим вимогам МСФЗ (IFRS) 3 “Об’єднання бізнесу” щодо злиттів і поглинань між непов’язаними компаніями. А у всіх інших випадках – використовувати балансовий підхід. Тобто вибір методу подання об’єднання бізнесу під спільним контролем пропонується поставити у залежність від наявності/відсутності неконтролюючих часток.

Період консультацій щодо обговорення проекту з об’єднання бізнесу під загальним контролем – до 1 вересня 2021 року.

Посилання на офіційний текст дискусійного документу https://cdn.ifrs.org/-/media/project/business-combinations-under-common-control/discussion-paper-bcucc-november-2020.pdf?la=en

Залишити відповідь

Закрити меню