Об’єднання бізнесу під спільним контролем: гарячі дискусії

📂Власники бізнесу час від часу вдаються до структурування свого бізнесу. В результаті відбуваються угоди реструктуризації (об’єднання, злиття, виділення тощо), які призводять до внутрішнього перепідпорядкувння, але ж по суті відбуваються під контролем того ж самого власника. МСФЗ 3 « Об’єднання бізнесу» встановлює вимоги до звітності щодо злиття та поглинання, які в називаються «об’єднаннями підприємств». Однак МСФЗ 3 не визначає, як повідомляти про транзакції, які передбачають передачу бізнесу між компаніями в межах однієї групи. Тому компанії такі угоди відображають по-різному.

📍У листопаді 2020 року Рада з МСБО опублікувала документ для обговорення «Об’єднання бізнесу під загальним контролем», в якому виклала попередні погляди щодо можливих вимог до звітності, які допомогли б компаніям надати кращу інформацію про об’єднання бізнесу під загальним контролем. На думку Ради, компанії повинні надавати подібну інформацію про подібні об’єднання бізнесу, якщо переваги цієї інформації для інвесторів переважають витрати на її надання. Зокрема, Рада пропонує використовувати метод придбання, якщо об’єднання бізнесу під загальним контролем впливає на неконтролюючих акціонерів. Цей метод вимагається МСФЗ 3 для злиття та поглинання між непов’язаними компаніями. У всіх інших випадках Рада пропонує використовувати метод балансової вартості. 📌Обговорення дискусійного документа завершилося 1 вересня 2021 року і зараз Рада вивчає отримані відгуки (а їх більше 100) та до кінця 2021 року (у грудні), згідно з планом, має представити свій підсумковий висновок. Водночас світові методологи сформували й власну думку щодо цієї проблеми. 📝Наприклад, партнер KPMG Серена Шон-Тан (Serene Seah-Tan), виражаючи особисту думку, та член новозеландського Ради із зовнішньої звітності (XRB) Майкл Бредбері (Michael Bradbury) вважають найбільш доречним використання балансових значень контролюючої сторони (а не компанії-об’єкта придбання, як пропонує Рада с МСБО) і, як альтернативу запропонованому підходу розглядають метод “fresh start” – тобто “з чистого аркуша”, коли після об’єднання бізнесу під загальним контролем балансові значення обох учасників угоди переоцінюються за справедливою вартістю (Рада від цього варіанту відмовилась, хоча і розглядала). Отже, чекаємо на рішення Ради з МСБО щодо об’єднання бізнесу під спільним контролем, бо не все так однозначно, як вбачалося.

📌Якщо Вам цікава тема об’єднання бізнесу і консолідації, рекомендуємо👉👉👉 ондайн-курс «Консолідація МСФЗ-звітності: методика + техніки + приклад» http://amsfo.com.ua/e/konsolidatsiia-v-msfz-zvitnosti/