Фінансові доходи і витрати: масова омана і який вихід?

Блог Олени Харламової / Професійні новини / Усі новини

Фінансові доходи і витрати: масова омана і який вихід?

З початком звітної компанії за таксономією «оголилися» певні проблеми і непорозуміння при формуванні МСФЗ-звітності і застосування конкретних МСФЗ. Я можу багато таких навести після проведеного онлайн-курсу по таксономії, але сьогодні зупинюся на фінансових доходах і витратах. Що може відображатися у складі фінансових доходів і витрат?

Нагадаю, що МСБО 7 «Звіт про рух грошових коштів» визначає фінансову діяльність як діяльність, що спричиняє зміни розміру та складу ВКЛАДЕНОГО КАПІТАЛУ ТА ЗАПОЗИЧЕНЬ суб’єкта господарювання. Зараз МСБО 1 «Подання фінансової звітності» не регламентує склад фінансових доходів і витрат, але це пока. Натомість нова редакція стандарту, яка очікується в оглядному майбутньому це питання ясно розкриває і конкретизує. До фінансових доходів і витрат можуть бути віднесені лише ті, які виникають за ЗОБОВ’ЯЗАННЯМИ в результаті операцій, пов’язаних ВИКЛЮЧНО ІЗ ЗАЛУЧЕННЯМ ФІНАНСУВАННЯ, а також процентні доходи і витрати за іншими ЗОБОВ’ЯЗАННЯМИ.
Шановні колеги, зверніть увагу – не можуть виникати фінансові доходи від АКТИВІВ – АПРІОРІ! Фінансові доходи можуть виникати лише від ЗОБОВ’ЯЗАНЬ, якщо таке трапляється.

Сподіваюсь, що всі розуміють – це не зміна вимог стандарту, це – конкретизація як відповідь на некоректність застосування в глобальному масштабі. Мені довелося бачити дуже солідні МСФЗ-звіти із дуже солідними аудиторськими звітами, де фінансові доходи включали відсотки за депозитами.

Процентні доходи від активів ну ніяк не є фінансовими. А можуть бути операційними чи інвестиційними, і це залежить від того, як ви класифікуєте ці активи. Тут доречно нагадати, що відповідно до МСБО 7 інвестиційна діяльність – це придбання і продаж довгострокових активів, а також інших інвестицій, які не є еквівалентами грошових коштів. Тому якщо в обліковій політиці ви визначили еквівалентом грошових коштів депозити до запитання та строкові депозити терміном до 3 місяців, то відсотки за ними будуть ОПЕРАЦІЙНИМИ процентними доходами, а відсотки від інших депозитів – ІНВЕСТИЦІЙНИМИ доходами.
Це не зміна стандартів, це не зміна вимог – так було завжди, просто не всі цього дотримувалися! І таксономія тут просто тригер, який витягнув на поверхню певні проблеми, про які я розкажу у наступних своїх дописах.

Я за якісну МСФЗ-звітність! Хто зі мною?
Ваша Олена Харламова 

Залиште Ваш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.