Дисконтування авансів отриманих: що потрібно знати?

📍Дисконтування авансів отриманих передбачено вимогами п. 60 МСФЗ 15 «Виручка по контрактах з клієнтами». А саме при визначенні ціни угоди стандарт вимагає коригувати обіцяну суму компенсації з метою врахування часової вартості грошей, якщо терміни платежів, погоджені сторонами договору (явно або неявно), надають покупцю або продавцю значну вигоду у фінансуванні передачі товарів або послуг клієнтові. У такому випадку вважається, що договір містить значний компонент фінансування, який може існувати незалежно від того, чи висловлена обіцянка фінансування явно у договорі, чи передбачена неявно умовами оплати, погодженими сторонами договору.

При винесенні професійного судження щодо наявності в договорі компонента фінансування не варто орієнтуватися виключно на часовий проміжок (тобто період між надходженням авансу і поставкою більше року – спрощення практичного характеру застосовується відповідно до вибору облікової політики), а приймати до уваги й інші факти й обставини. Наприклад, якщо вартість придбання при негайній оплаті менша за вартість угоди, то компонент фінансування чітко ідентифікується в такому договорі. До речі, якщо така різниця відсутня, це не означає, що компонент фінансування відсутній і потрібно проводити додатковий аналіз.

📌МСФЗ 15 «Виручка по контрактах з клієнтами» наводить ряд ситуацій, в яких дисконтування авансів отриманих не здійснюється. Наприклад, якщо момент поставки залежить від ініціативи покупця, якщо розмір змінної компенсації (винагорода) залежить від майбутніх подій, які не підконтрольні сторонам договору та інші.

❗Якщо Вам цікава тема обліку доходів за МСФЗ 15, запрошуємо до перегляду вебінарів в запису “Як оцінити виручку: 10 практичних кейсів” (http://amsfo.com.ua/e/jak-otsinyty-vyruchku/), «МСФЗ 15 «Виручка по контрактам з клієнтами»: детальний аналіз і практичне застосування» (http://amsfo.com.ua/e/webinars/webinar-vyruchka-po-kontraktam/) та шукайте в нашому Маркеті бузкоштовні вебінари на цю тематику http://amsfo.com.ua/e/webinars/