7 міфів про XBRL

imagesНарешті XBRL в Україні! Щоб зрозуміти що таке XBRL, можна піти шляхом з’ясування чим не є XBRL, відразу розвіявши хибні судження навколо нього.

Міф перший. XBRL – це план рахунків.

XBRL дійсно схожий на план рахунків, але насправді не є ним. В абревіатурі XBRL перша літера в перекладі з англійської означає «розширювана» (extensible). Можливість розширювати XBRL таксономію є однією із основних переваг XBRL. Так, на практиці існують стандартні XBRL таксономії, розроблені глобальними регуляторами на основі стандартів звітності, наприклад, МСФЗ таксономія Ради з МСФЗ. Але такі таксономії можуть розширюватися згідно потреб у звітній інформації на рівні регулятора у певній юрисдикції, наприклад, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку України або Національним банком України. Що ще важливо, кожна компанія може зробити розширення XBRL таксономії, враховуючи особливості своєї діяльності, особливості ієрархії групи (для консолідації фінансової звітності), використавши принцип роботи XBRL у взаємодії між різними внутрішніми ІТ-системами для обміну діловою інформацією. XBRL – це мова для вираження концептів, таким чином, розробники XBRL таксономії самі вирішують, які концепти вони включать, а які ні.

Міф другий. З впровадженням XBRL вимагається більше розкриттів від звітуючої компанії.

XBRL не вимагає розриттів, які не передбачені Міжнародними стандартами фінансової звітності. Насправді, з впровадженням XBRL спрощується процес переводу даних із звітів, які вже і так створювалися в різних форматах, в єдиний електронний формат, що буде зручним в обробці.

Міф третій. XBRL це виключно засіб обміну фінансовою звітністю з регуляторами.

На початку виникнення XBRL дійсно використовувався як мова за допомогою якої здійснювався обмін фінансовою звітністю з регулюючими органами, як то з Комісією по цінним паперам і біржам США. Але, насправді, зараз існують XBRL таксономії для нефінансової звітності, або, наприклад, розширювана мова бухгалтерської звітності (XBRL Global Leger) – це стандартизований формат обміну інформацією між внутрішніми та зовнішніми діловими партнерами.

Міф четвертий. Щоб використовувати XBRL, бухгалтери та менеджери мають навчитися основам програмування, розумітися на дужках, мітках XML та багато іншим складним і страшним технічним фічам.

Це не так! Наприклад, щоб навчитися користуватися електронною поштою та інтернет-браузером свого часу, хіба вони мали поглибитися у вивчення технічного стандарту, на якому побудований Інтернет. Інтерфейси програмного забезпечення приховують «за лаштунками» складність XBRL таким самим чином як інтернет-браузер захищає бізнес-користувачів від деталей, пов’язаних з HTML, HTTP, TCP/IP та іншими тонкощами технічної інфраструктури.

Міф п’ятий. Користувачі XBRL не мають навчатися новому.

Якщо XBRL буде впроваджувати команда із досвідчених фахівців, то можна вирішити, що бізнес-користувачам немає потреби у вивченні чогось нового – вони знають свою справу. Насправді, щоб в повній мірі зрозуміти та відчути переваги XBRL для бізнесу в тому числі, бухгалтери, менеджери, аудитори мають змінити свою точку зору на поточні процеси. Просто пригадайте, як відбувався перехід від таблиць на папері до електронних таблиць – бізнес-користувачам довелося навчитися і розібратися в новій технології. Тепер це звичайна практика для них.

Міф шостий. У нас вже є сховище даних, тож XBRL не потрібний.

Якщо хтось так вважає, то треба розглянути дві можливі проблеми: вилучення якісної інформації зі сховища даних та забезпечення обміну релевантними та повними даними. Будь-яке сховище даних вимагає окремих технологічних рішень для вирішення таких проблем. Насправді саме XBRL надає стандартизоване рішення цих двох питань. Завдяки XBRL є можливість зв’язку між бізнес-системами та сховищами даних, обміну інформацією.

Міф сьомий. XML простіше, ніж XBRL, таким чином, ми можемо просто використовувати XML. XBRL – це той самий XML.

Як тільки мова заходить про впровадження XBRL, то можна почути саме таке судження, а особливо, якщо XML вже використовується для процесів звітування. Але так не вважали розробники стандарту XBRL, хоча в свій час вони використовували синтаксис XML (сукупність технічних правил, що керують відповідним положенням символів та слів). Вони не зупинилися на цьому, а створили «веселку» – стандарт , який забезпечує додаткову бізнес-семантику (значення бізнес-концептів), яких немає в XML.

Таким чином, чим же є XBRL – це сучасна технологія, яка вплине на механізм звітування в Україні, як вона це вже зробила в глобальному масштабі у світі завдяки відкритості стандарту і вільному доступу до нього.

Матеріал підготовлено Наталією Шматко

завантаженняДетальніше про XBRL Ви дізнаєтесь на нашому безкоштовному вебінарі «Навігатор по XBRL в Україні — старт». Приєднуйтеся! Будьте в тренді! Ознайомитися з програмою Ви можете за посиланням >>>>>. Реєстрація  на безкоштовний вебінар  >>>>>.

Бажаєте бути завжди в курсі самих актуальних МСФЗ-новин?

Ваше і'мя (обов'язково)

Ваш E-Mail (обов'язково)

Обсуждение закрыто.